14.11 Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy

Cukrzyca w pigułce – przedstawiamy co należy wiedzieć o tej podstępnej chorobie

14.11 przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ przypada na dzień urodzin odkrywcy insuliny, kanadyjskiego doktora Fryderyka Bantinga. Za to przełomowe odkrycie uczony w 1923 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Współcześnie insulina stosowana jest w leczeniu cukrzycy rutynowo. Na światowym rynku jest produkowana w kilkudziesięciu rodzajach. Nadal jednak znajduje się w czołówce leków ratujących życie.

Zacznijmy od początku. Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Za mała ilość insuliny w organizmie powoduje zaburzenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

– Istnieją dwa główne rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu 1 to niewystarczająca produkcja insuliny, natomiast cukrzyca typu 2 wynika z nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez nasz organizm.

Trzecia postać cukrzycy to cukrzyca ciążowa, która łączy się hiperglikemią lub zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, który przekracza wartości normy, ale przy tym nie osiąga poziomu charakterystycznego dla cukrzycy typu 1 i 2.

– Najczęściej występującymi objawami są: wielomocz, zmęczenie, spadek masy ciała, wzmożone pragnienie. Cukrzyca typu 2 często nie daje żadnych objawów.

– Ponad 30% osób chorych na cukrzycę o tym nie wie.

– Według prognoz,  do 2040 roku jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę.

– Cukrzyca typu 2 jest częściej spotykana, niż cukrzyca typu 1. Typ 2 jest najczęściej wynika z otyłości

i braku aktywności fizycznej. Na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań u dzieci i młodzieży.

– Po 45 roku życia powinniśmy badać poziom cukru we krwi przynajmniej co 3 lata.

– Cukrzyca może przyczyniać się do ślepoty, niewydolności pracy nerek i stopy cukrzycowej.

– Odpowiednio wcześniej przeprowadzone badanie oczu umożliwia wykrycie m.in. cukrzycy i anemii.

– Cukrzycy typu 2 można zapobiec.

Jak leczyć cukrzycę? Chroń swój organizm

Koniecznie zmień tryb życia – wyeliminuj nadmiar cukrów oraz wprowadź aktywność fizyczną do Twojego życia. Intensywny trening nie tylko wzmacnia serce, ale i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, co powala pozbyć się nadmiaru glukozy z krwi.

Osoba chora lub zagrożona cukrzycą powinna bezwzględnie zrzucić wagę. Zachęcamy do ćwiczeń aerobowych (np. pływania, rowerku stacjonarnego), jak i ćwiczeń siłowych. W diecie zaś warto zaś postawić na węglowodany wolnowchłanialne o niskim indeksie glikemicznym. Niezbędna jest również, rezygnacja ze słodyczy, przekąsek, słodkich napojów, słodzenia herbaty itd. W cięższym przypadku należy skorzystać z leków przepisanych przez lekarza.

Niestety cukrzycy typu 1. nie można zapobiec.

Ważna jest również suplementacja

Na niedobory witamin i minerałów narażeni są diabetycy, którzy często sięgają po produkty wysokoprzetworzone, ponieważ procesy technologiczne w produkcji żywności skutecznie eliminują z niej cenne składniki. Warto zatem sięgać po suplementy zawierające chrom, cynk, witaminę B12, C, D, E, kwas liponowy.