Co robić , gdy dziecko ma wszy?

Mimo ,że to choroba wstydliwa , jest również bardzo powszechna. W każdej rodzinie jest choć jedno dziecko, które ze szkoły czy przedszkola przyniosło wszy. Zamiast panikować, zobacz, co robić, by wszawica się nie rozprzestrzeniała.

Wbrew powszechnym opiniom wszawica wcale nie bierze się z brudu. Może przytrafić się każdemu, znaczenia nie mają ani długość, ani gęstość włosów. Zarażamy się przez bezpośredni kontakt. Ponieważ wszy nie potrafią ani skakać, ani latać, by doszło do zakażenia, głowy muszą być blisko siebie, tak jak np. podczas wspólnej zabawy w przedszkolu, snu czy gdy starsze dzieci pożyczają sobie czapki bądź szczotki do włosów. Dlatego warto regularnie przeglądać włosy dziecka.

CZY TO WSZY?

Pierwszym i najbardziej wyrazistym objawem wszawicy jest świąd. Jeśli dziecko często drapie się po głowie, konieczna będzie kontrola. Wszy szczególnie lubią umiejscawiać się za uszami i z tyłu głowy i od tych rejonów warto zacząć. Przeczesujemy włosy palcami co 1-2 centymetry i szukamy dorosłych wszy oraz ich jaj, czyli gnid. Te pierwsze mają ok. 1-2 mm długości, są zwykle jasnobeżowe lub brązowe i szybko poruszają się wzdłuż włosa.

Wtedy najlepiej je zauważyć. Gnidy to białożółte kuleczki, wielkości 1 mm, które przytwierdzone są u nasady włosa. Przypominają łupież, ale dużo trudniej odkleić je od kosmyka.

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Gdy tylko dostrzeżesz, że dziecko ma wszy, szybko rozpocznij leczenie. W aptece bez problemu kupisz bez recepty szampon przeciw wszawicy. Upewnij się jedynie, czy proponowany preparat jest dostosowany do wieku dziecka. Ściśle stosuj się do zaleceń na instrukcji. Warto wiedzieć, że w przypadku większości środków chemicznych działanie obejmuje jedynie dorosłe osobniki. A przecież trzeba pozbyć się jeszcze jaj. Do tego celu służy bardzo gęsty grzebień, którym dokładnie przeczesujemy włosy dziecka pasmo po pasmie, dodatkowo palcami zdejmując gnidy. Jeśli tego nie zrobisz, problem szybko powróci. Można dopytać farmaceutę, czy któryś z dostępnych środków działa także na gnidy.

WIELKIE SPRZĄTANIE

Zrób też pranie całej pościeli, ręczników i nakryć głowy w temperaturze 60˚C. Wszy mogą przeżyć dwie doby poza skórą człowieka. Dlatego trzeba także wytrzepać dywany, kanapy i materace. Po wielkim sprzątaniu wyjmij z odkurzacza worek i od razu go wyrzuć