Co warto mieć w apteczce?

Choć apteczka samochodowa nie jest według polskiego prawa niezbędna, warto mieć ją przy sobie. Pozwoli poradzić sobie z drobnymi ranami, a w szczególnych sytuacjach może nawet uratować życie. Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce?

Co powinna zawierać standardowa apteczka samochodowa?

Obowiązująca w wielu krajach Unii Europejskiej norma apteczki DIN 13164 wymaga od kierowców posiadania ściśle określonego asortymentu. Lista obejmuje kilkanaście rzeczy, z czego niektóre występują w większej liczbie sztuk. Norma ta obowiązuje m.in. w Niemczech, Czechach, Chorwacji, Austrii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz na Litwie i Słowacji. Warto mieć ją przy sobie jednak i w Polsce, gdyż zawiera wiele cennych przedmiotów, które mogą przydać się w awaryjnej sytuacji. Wybierając apteczkę z normą DIN 13164, mamy pewność, że znajdziemy w niej wszystkie niezbędne elementy, takie jak nożyczki, ustnik do sztucznego oddychania, bandaże, chusty opatrunkowe, chustę trójkątną, koc termiczny czy jednorazowe rękawice.

Apteczka turystyczna

Wybierając się na wakacje samolotem, autokarem lub pociągiem, również należy wyposażyć się w miniapteczkę. Będzie ona znacznie bardziej kompaktowa i poręczna niż ta samochodowa, dlatego bez problemu spakujemy ją do walizki lub plecaka. Niewielka apteczka kieszonkowa powinna posiadać kilka plastrówbandaży oraz opatrunków, które pozwolą opatrzyć drobne rany. Nie może też braknąć nitrylowych rękawiczek, ustnika do resuscytacji oraz koca termicznego. Skład apteczki turystycznej jest właściwie podobny do samochodowej, jednakże, ze względu na wymiary apteczki, ograniczona jest liczba akcesoriów oraz ich wielkość.

Apteczka wakacyjna — co dodać?

Do wakacyjnej apteczki dołącz kilka akcesoriów, które mogą okazać się przydatne. Nieocenione okażą się tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz te na biegunkę. Warto dorzucić też opakowanie środka na poparzenia słoneczne. Na wypadek ukąszeń lub alergii dobrze mieć zaś kilka tabletek przeciwuczuleniowych. W okresie wakacyjnym spakuj do apteczki niewielką pęsetę, którą wyciągniesz np. drzazgę. Pamiętaj jednak, by sprawdzić termin przydatności leków i nie trzymać ich w apteczce przez wiele lat.

Podręczna apteczka nie zajmie wiele miejsca i nie doda bagażowi wielu kilogramów, a może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Przezorny zawsze ubezpieczony!