Cukrzyca współczesną chorobą cywilizacyjną

Szacuje się, że 422 miliony osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 milionów to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. W Polsce w 2018r. zdiagnozowanych było 2,9 milionów dorosłych chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły w naszym kraju, którego możesz minąć na ulicy w drodze do domu.

Jednak Polska nie jest pionierem w statystykach odnośnie tej choroby. Kraje, w których aktualnie odnotowuje się największy odsetek zachorowań na cukrzycę to Chiny, Indie oraz USA. Warto dodać, że według prognoz te same kraje będą najbardziej obciążone cukrzycą w 2030 r. (aż 142,7 mln chorych).

Czy jest zatem rozwiązanie w temacie cukrzycy?

Odpowiedź brzmi: tak! Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia związana z dietą opartą na Zasadach Zdrowego Żywienia oraz regularną aktywnością fizyczną to niezmiernie istotne narzędzia w walce z cukrzycą. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz redukują zagrożenia związane jej powikłaniami. Niestety cukrzyca jest wciąż chorobą nieuleczalną, mimo wciąż przeprowadzanych badań w tym kierunku.

Pamiętajmy jednak, że profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna, ponieważ cukrzyca, według WHO w 2015 r. była chorobą, która była przyczyną śmierci 1,6 mln osób, a 2,2 mln chorych zmarło w następstwie jej powikłań.

Dlatego zbadaj się już dziś, ponieważ jak mówi stare, łacińskie przysłowie: „Morbum evitare quam curare facilius est”, czyli „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Życzymy miłego dnia! 🙂