Dermokosmetyki nie pytają o wiek 

Dermokosmetyki kojarzą się z najwcześniejszą pielęgnacją skóry, czyli niemowlęcą. Właśnie wtedy rodzice kupują specjalistyczne produkty do nawilżania i natłuszczania delikatnego ciała swoich małych pociech. Warto jednak wiedzieć, że dermokosmetyki wcale nie pytają o wiek i można ich używać przez całe życie. Producenci topowych marek coraz bardziej poszerzają swoją ofertę, tworząc asortyment dla wszystkich typów cery i skóry.

Czym są dermokosmetyki?

Nie ma regulacji i przepisów, które jednoznacznie stwierdzałyby, czym są dermokosmetyki bądź jakimi cechami muszą wyróżniać się te produkty, by odróżnić je od kosmetyków. Niemniej jednak, warto wiedzieć, że dermokosmetyki, czyli takie produkty, które mają pomóc w pielęgnacji określonych problemów skórnych, sprzedawane są niemal wyłącznie w aptekach. Proces ich powstawania przypomina proces powstawania farmaceutyków, czyli wykonywanych jest wiele testów i przeprowadzanych konsultacji, aby mieć pewność nie tylko co do bezpieczeństwa produktu, ale również co do jego faktycznego działania.

Przyjmuje się więc, że dermokosmetyki wspomagają leczenie dermatologiczne w określonym obszarze. Na dodatek nie powinny zawierać substancji zapachowych, konserwantów czy innych składników szkodliwych dla zdrowia. Takie produkty są również hipoalergiczne, co znaczy, że w ich składzie nie znajdziemy popularnych substancji, które wywołują reakcje alergiczne (oczywiście zawsze warto przeczytać skład i w razie wątpliwości skonsultować z dermatologiem bądź farmaceutą).

Komu mogą pomóc?

W pierwszej kolejności sięgaj po dermokosmetyki dziecięce. Coraz więcej maluszków zmaga się ze skórnymi problemami, z czego najpopularniejszym jest atopowe zapalenie skóry. Na rynku znajdziesz szeroką gamę specjalistycznych preparatów, tzw. emolientów, dzięki którym przyniesiesz ulgę swojemu dziecku i odpowiednio zadbasz o jego skórę. Warto pamiętać, że w przypadku takich niemowlęcych schorzeń skórnych po pierwsze skonsultować się z lekarzem, a po drugie stosować nie tylko kremy czy balsamy, ale także środki do kąpieli i mycia, które nie będą powodowały dalszego wysuszania bądź podrażnień.

Jednak dermokosmetyki to nie tylko produkty dla niemowląt. Możesz z nich śmiało korzystać na każdym etapie życia. Przede wszystkim tego typu produkty kierowane są do osób zmagających się z problemami skóry oraz włosów. Należą do nich: AZS, łuszczyca, trądzik, trądzik różowaty, cera naczynkowa, łupież. Dermokosmetyki stanowią wówczas wsparcie dla leczenia dermatologicznego. Choć nie są lekami, poprawiają stan skóry bądź włosów. Takie produkty można stosować również wtedy, gdy skóra nie jest dotknięta schorzeniem, ale jest wrażliwa, przesuszona czy tłusta. Wśród kosmetyków aptecznych znajdziesz preparaty przeznaczone do pielęgnacji całego ciała bądź tylko wybranych partii. Ponadto, dermokosmetyki lepiej niż drogeryjne kosmetyki radzą sobie z takimi problemami, jak przetłuszczające się włosy, przebarwienia czy zmarszczki.

Jak stosować dermokosmetyki?

Choć dermokosmetyki są dostępne bez recepty, to jednak zanim zdecydujesz się je stosować, powinnaś skonsultować się z dermatologiem bądź farmaceutą. Każda niepokojąca zmiana skórna wymaga badań i rozmowy z lekarzem. Specjalista będzie mógł doradzić Ci najlepszy sposób leczenia, w tym stosowanie dermokosmetyków.

W przypadku, gdy poszukujesz czegoś do walki ze zmarszczkami, przebarwieniami albo rozstępami w okresie ciąży, przed zakupem porozmawiaj z dermokonsultantem bądź farmaceutą. Dopytaj, czy produkt nie zawieraj substancji, które Cię uczulają bądź mogą być niebezpieczne dla konkretnej grupy osób (np. kobiet ciężarnych).

 

Dermokosmetyki to świetna alternatywa dla kosmetyków drogeryjnych. Są bezpieczniejsze, bardziej przebadane i łagodniejsze dla skóry, dlatego śmiało z nich korzystaj, gdy zaleci Ci to dermatolog bądź sama poczujesz potrzebę bardziej specjalistycznego zadbania o swoją skórę. Pamiętaj jednak, że dermokosmetyki nie mogą zastąpić leczenia w gabinecie lekarskim oraz leków.