Dieta na płodność

Płodność od zawsze była pożądanym darem. W dawnych wierzeniach ludowych próbowano ją przywołać poprzez przypisywanie magicznych właściwości roślinom, takim jak mak czy wierzba. Współcześnie wiemy, że płodność zależy od kilku czynników, w tym genów, wieku, stylu życia oraz diety.

Skala problemu niepłodności jest jednak dużo większa niż u naszych przodków sprzed kilku czy kilkunastu dekad. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę cywilizacyjną. Jednocześnie coraz większe znaczenie w tej kwestii przypisuje się diecie. Okazuje się, że u kobiet i mężczyzn z nadwagą oraz otyłością wzrasta ryzyko problemów z poczęciem potomka. Co więc jeść, by przeciwdziałać niepłodności?

KWAS FOLIOWY

O kwasie foliowy wiadomo, że jest potrzebny w trakcie ciąży. Jednak kobiety, które planują dzieci, również powinny zacząć troszczyć się o jego obecność w diecie. Kwas foliowy to skuteczny antyoksydant, który wpływa pozytywnie na układ nerwowy poczętego dziecka. Brak tego składnika w diecie mężczyzn może prowadzić do gorszej jakości nasienia.

Kwasu foliowego szukaj w warzywach liściowych, zwłaszcza w szpinaku, oraz w brokułach, kalafiorach, pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, bananach, awokado czy drożdżach.

SELEN

W męskiej diecie na płodność nie może zabraknąć selenu, pierwiastka, który w przyrodzie występuje w bardzo małych ilościach i mężczyźni często cierpią na jego niedobory. Brak selenu w organizmie doprowadza do zmniejszenia ruchliwości plemników i objętości nasienia. O jego suplementacji powinni pomyśleć zwłaszcza palacze.

Selenu szukaj w orzechach brazylijskich, łososiu, tuńczyku, jajkach i ryżu.

ŻELAZO

Niedobór żelaza prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie czy anemia. Ma również znaczy wpływ na płodność kobiety i prawidłowe funkcjonowanie komórki jajowej oraz zarodka. Wbrew pozorom nie sięgaj po produkty zwierzęce. Choć żelazo z nich jest najlepiej przyswajalne, to badania pokazały, że dla leczenia niepłodności większe znaczenie ma żelazo pochodzące z produktów roślinnych.

Żelaza szukaj w orzechach, roślinach strączkowych, natce pietruszki.

WITAMINA E

Ze wszystkich witamin, to właśnie witamina E jest najważniejsza dla mężczyzn, którzy planują potomka. Ma wpływ na jakość nasienia, ale także na ruchliwość i ilość plemników. Nie bez przyczyny nazywana jest witaminą młodości i płodności. Niedobór witaminy E skutkuje mniejszym wydzielaniem hormonu gonadotropowego, a z kolei brak tego hormonu przyczynia się do niepłodności.

Witaminy E szukaj w olejach roślinnych, orzechach, żółtkach jajek, natce pietruszki, awokado.

W Polsce problem niepłodności dotyczy aż 1,5 miliona par. To temat, którego nie można pomijać i lekceważyć. Odpowiednia, zdrowa dieta powinna być jednym z elementów przygotowań do zajścia w ciążę.