Jak dbać o usta?

Przed wyjściem do pracy robisz makijaż, malujesz pomadką usta, a tu przykra niespodzianka w postaci suchych, nieestetycznie wyglądających warg? To nie tylko Twój problem! Wiele kobiet zmaga się z przesuszonymi ustami, które, zwłaszcza gdy podkreślone szminką, wyglądają na zaniedbane. Co robić na co dzień, by cieszyć się pięknym uśmiechem?

 

Jaka jest skóra ust?

Skóra ust jest cienka i często ulega mikrouszkodzeniom. Dodatkowo nie służą jej ani wysokie temperatury oraz słońce, ani też mrozy oraz wiatry. Bez wyraźnej przyczyny może zacząć wyglądać nieestetycznie, a jeśli nie zaczniesz nawilżać warg, w ich kącikach pojawią się bolesne i uciążliwe zajady. Te owrzodzenia to stany zapalne ust, które może wywołać np. częste dotykanie albo oblizywanie spękanych i wysuszonych ust.

Po pierwsze: złuszczaj

Tak samo jak skórę ciała i twarzy, tak i skórę ust powinnaś regularnie złuszczać. Dzięki temu zawsze będzie gładka oraz przyjemna w dotyku. Pożegnasz się też z częstym problemem nieestetycznie wyglądających warg po nałożeniu kolorowej pomadki.

Jak złuszczać skórę ust? Przede wszystkim delikatnie i specjalistycznymi preparatami. Nie używaj do tego kosmetyków przeznaczonych np. do usuwania starego naskórka ze stóp albo całego ciała. Świetnie sprawdzi się pomadka z peelingiem Jednocześnie złuszczysz skórę, wygładzisz usta i odżywisz je. To propozycja zwłaszcza dla osób zapominalskich, które podczas codziennej pielęgnacji zapominają o wargach. Wystarczy mieć pomadkę przy sobie i w razie potrzeby z niej skorzystać. Nie można jednak przesadzać! Pamiętaj, że zbyt częste używanie pomadki peelingującej bądź innych kosmetyków złuszczających może doprowadzić do podrażnień.

Po drugie: odżywiaj

Kiedy masz już złuszczanie za sobą, pomyśl o nawilżeniu i odżywieniu ust. Ta część pielęgnacji również powinna być wykonywana regularnie, najlepiej codziennie, aby zapobiegać pękaniu i wysuszaniu warg. Nikt z nas nie lubi tych szorstkich skórek!

W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w pomadkę ochronną do używania zawsze wtedy, kiedy Ci się przypomni, np. w autobusie, w pracy, na spacerze, oraz wserum regeneracyjne do zadań specjalnych, czyli wtedy, kiedy będziesz długo przebywać na mrozie albo skóra ust jest już w bardzo złym stanie. Dodatkowo pomyśl o balsamie do ust. Możesz nim uzupełnić pielęgnację w taki sposób, że przed pójściem spać nałożysz grubą warstwę balsamu na usta. W niczym nie będzie Ci to przeszkadzać, a rano obudzisz się z gładkimi i nawilżonymi wargami. Taki zestaw kosmetyków to wszystko, czego Twoje usta potrzebują.

Po trzecie: zmień nawyki

Często za problemami ze skórą ust stoją złe nawyki. Czego zdecydowanie nie robić, jeśli chcesz mieć piękne wargi?

1. Nie przegryzaj ust. To częsty tik nerwowy, staraj się go w miarę możliwości kontrolować.
2. Nie odrywaj suchych skórek. Doprowadzisz tym do jeszcze większych podrażnień. Takie skórki trzeba delikatnie złuszczyć.
3. Nie oblizuj spierzchniętych ust. Przyniesiesz sobie ulgę tylko na chwilę, ale sprawdzisz, że usta będą wyglądały gorzej i wcale się dzięki temu nie nawilżą.

Pielęgnacja ust jest wbrew pozorom prosta i przyjemna, wcale nie wymaga tak dużych nakładów czasu i energii, jak chociażby problematyczna często cera. Wystarczy, że będziesz unikała złych nawyków i codziennie poświęcisz ustom kilka minut. Do dzieła!