Mamo to mi szkodzi, czyli używki w trakcie ciąży

Choć mawia się, że spodziewająca się dziecka kobieta powinna jeść za dwóch, to w pierwszej kolejności należy podkreślić, że musi to być jedzenie zdrowe. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych jest ogromnie ważne, gdyż wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Ten zaś może być zaburzony poprzez używki, czyli pozornie niegroźne grzeszki dnia codziennego, które mogą mieć bardzo poważne skutki. Jakich używek unikać w trakcie ciąży?

Papierosy

Papierosy są jedną z tych używek, z której bardzo trudno zrezygnować. Uzależnienie od nikotyny jest bardzo silne, przez co wiele matek pali podczas trwania ciąży. Szkodliwość takiego zachowania jest jednak bardzo duża. Wykazano, że palenie w ciąży wiąże się z niższą masą urodzeniową dziecka, nieprawidłowym rozwojem organów oraz podatnością na choroby, infekcje oraz alergie. Dodatkowo palenie może wywołać problemy z łożyskiem, na przykład nieprawidłowe jego usadowienie lub przedwczesne oderwanie. W najcięższych przypadkach dziecko poddawane stałej ekspozycji na nikotynę wykazuje się niedorozwojem fizycznym i intelektualnym, a w niektórych przypadkach prowadzi to nawet do jego śmierci. Warto podkreślić, że palenie papierosów jest szkodliwe dla dziecka nie tylko w trakcie ciąży, ale i po urodzeniu, gdy spożywa mleko palącej matki oraz wdycha dym tytoniowy unoszący się w powietrzu.

Alkohol

Alkohol to substancja psychoaktywna, a jej wpływ na płód jest bardzo duży. Szybko rozprzestrzenia się po krwiobiegu oraz przedostaje poprzez łożysko do krwi dziecka. Co ważne, szkodliwe jest nie tylko systematyczne picie alkoholu w dużych ilościach, ale także sporadyczne wypicie piwa lub kieliszka wina. Najgroźniejsze jest spożywanie alkoholu zwłaszcza podczas pierwszego trymestru ciąży. Wskazuje się, że alkohol bywa dla rozwijającego się płodu groźniejszy niż kokaina lub heroina! Skutkami spożywania przez matkę alkoholu może być poronienie, przedwczesny poród lub trwałe uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Dochodzi także do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego (FAS), który objawia się m.in. niższą wagą urodzeniową, pogorszeniem rozwoju organizmu, anomaliami rozwojowymi, upośledzeniem umysłowym oraz charakterystycznym zniekształceniem twarzy.

Kawa

Kawa to niepozorna i szeroko stosowana używka. Ze względu na duże społecznie przyzwolenie jej stosowanie nie jest odbierane jako naganne lub szkodliwe. Rzeczywistość bywa jednak inna i wykazano, że spożywanie kawy w trakcie ciąży jest wysoce niewskazane. Może powodować m.in. problemy z czynnością serca, zaburzenia oddechu, niską masę urodzeniową oraz przedwczesny poród. Należy pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Spore ilości tego alkaloidu znajdziemy także w herbacie, napojach energetyzujących, słodkich napojach gazowanych (np. coli), a także w czekoladzie, zwłaszcza gorzkiej. Według zaleceń WHO (ang. World Health Organization) nie należy przekraczać dawki dziennej 300 mg kofeiny na dobę, co odpowiada około trzem kawom. Kawa jednakże nie spełnia żadnej funkcji odżywczej podczas ciąży, dlatego najlepiej zrezygnować z niej całkowicie. Co więcej, pogarsza wchłanianie innych wartościowych substancji, np. żelaza czy magnezu. Alternatywą dla tej używki może być zaś znacznie zdrowsza, bezkofeinowa kawa zbożowa, zaś zastępnikiem herbaty łagodzące nerwy oraz bezsenność herbatki rooibos.

Narkotyki

Skoro mowa o używkach, nie można zapomnieć o tych uważanych za najbardziej destrukcyjne. Choć spożywanie narkotyków jest niewskazane w żadnej sytuacji, to podczas ciąży należy się ich wystrzegać z podwójną siłą. Powodują one ogromne zagrożenie dla dziecka, co może zakończyć się jego śmiercią. Typowymi skutkami spożywania narkotyków w trakcie ciąży są wady rozwoju, niska masa urodzeniowa, problemy z oddychaniem, przedwczesny poród, opóźnienie w rozwoju (zarówno psychicznym jak i psychicznym) a także inne problemy. Dzieci matek spożywających narkotyki mogą urodzić się uzależnione od tych substancji, co wymaga zastosowania dla noworodka specjalnej terapii antynarkotykowej.

Napoje energetyzujące

Ze względu na swoje działanie jako używkę możemy uznać także napoje energetyzujące. Swoją popularność zawdzięczają działaniu pobudzającym, które wynika z zawartych składników, m.in. kofeiny, guarany, tauryny, karnityny, żeń-szeniu czy innym. Są popularne szczególnie wśród osób prowadzących szybki tryb życia, stanowiąc dodatkowy zastrzyk energii w chwilach zmęczenia, senności lub znużenia. Ich spożywanie w ciąży może mieć jednak bardzo przykre skutki, głównie ze względu na wysoką zawartość kofeiny.

Rezygnacja z używek w ciąży jest konieczna. Badania jednoznacznie wskazują na ich szkodliwość, dlatego w żadnym wypadku nie można sugerować się pojedynczymi przykładami, w których kobiety stosowały dane używki, a dziecko urodziło się zdrowe. Warto pamiętać, że niektóre skutki nie są widoczne na pierwszy rzut oka tuż po porodzie i mogą objawić się w późniejszym czasie. Nie warto ryzykować zdrowiem własnym oraz dziecka.