Probiotyk – ochrona podczas antybiotykoterapii

Już w starożytności wiedziano, że bakterie fermentujące mleko są korzystne dla organizmu. Przez ostatnie wieki naukowcy odkrywali kolejne dobroczynne właściwości wyselekcjonowanych kultur bakterii bądź drożdży, które dzisiaj przyjmujemy pod nazwą „probiotyki”. 

O probiotykach słyszał prawdopodobnie każdy, kto choć raz przyjmował antybiotyki. Antybiotyki stosowane podczas infekcji bakteryjnych skutecznie pomagają zwalczać choroby, ale jednocześnie często osłabiają organizm, prowadząc do takich skutków ubocznych jak afty, stany zapalne jelit czy biegunki. Aby temu zapobiec, podczas antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu przyjmuj probiotyki.

Szczególnie polecanymi na biegunki probiotykami są Saccharomyces boulardii — czyste kultury drożdży uzyskane po raz pierwszy w 1923 roku ze skórki liczi i mangostanu. Do dzisiaj ten szczep został bardzo dobrze przebadany, ma potwierdzone korzystne działanie. Podobnie jak inne probiotyki przede wszystkim działa osłonowo, dzięki czemu zapobiega występowaniu biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Wspomaga przywracanie prawidłowej flory bakteryjnej, a także zmniejsza namnażanie się odpowiedzialnych za pogorszenie stanu zdrowia mikroorganizmów. Jeśli biegunka wystąpiła bądź nie jest związana z antybiotykoterapią, wówczas łagodzi jej przebieg i skraca czas trwania. Szczep Saccharomyces boulardii jest odporny na działanie soku żołądkowego.

Probiotyk Entero medi pharm oprócz Saccharomyces boulardii zawiera również inulinę, naturalny prebiotyk, który przyczynia się do budowania odporności. Prebiotyki w przeciwieństwie do probiotyków nie zawierają mikroorganizmów, ale działają stymulująco, pobudzając rozwój prawidłowej mikroflory jelit. Inulina naturalnie występuje w wielu warzywach, zwłaszcza zaś w cykorii. Probiotyk Entero medi pharm został wyprodukowanych w zakładach stosujących się do zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP), co gwarantuje jego wysoką jakość.

Jeśli chcesz wzmocnić swój organizm podczas biegunki lub w czasie przyjmowania antybiotyków, pamiętaj o korzystnie działających probiotykach i prebiotykach. Jeśli biegunka bądź inne niepokojące Cię objawy utrzymują się dłużej niż 1-2 dni, skonsultuj się z lekarzem.