Smog — jak sobie z nim radzić na co dzień?

Ledwo rozpoczęliśmy okres grzewczy, nie ma jeszcze nawet przymrozków i zimy, a już pojawiły się niepokojące informacje dotyczące smogu. Niemal w całej Polsce normy dopuszczalnych stężeń niekorzystnych pyłów są przekroczone aż kilkukrotnie, a nasz kraj zajmuje niechlubne pierwsze miejsca w rankingach smogowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Jak sobie radzić z taką niekorzystną sytuacją?

Przypomnijmy, że smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Smog nie jest zjawiskiem nowym, czego przykład to wielki smog londyński utrzymujący się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952 roku. Szacuje się, że wówczas stwierdzono 4 tysiące zgonów wywołanych komplikacjami oddechowymi powstałymi w wyniku wdychania smogu.

Jak sobie radzić ze smogiem na co dzień? Tak naprawdę to trudna walka, ponieważ póki nie zostaną wprowadzone odpowiednie państwowe rozporządzenia i nie wzrośnie świadomość społeczna na temat smogu, można jedynie starać się minimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia komplikacji zdrowotnych. Szczególnie uważać muszą alergicy.

Oto kilka sposób, aby przeżyć okres bardzo zanieczyszczonego powietrza:

– Stosuj kosmetyki anti-pollution, czyli takie, które odżywią Twoją skórę i pomogą jej bronić się przed zanieczyszczeniami powietrza. Kremy antysmogowe warto nakładać zawsze, kiedy wychodzisz z domu, np. pod makijaż.

– Zaprzyjaźnij się z roślinami! To naturalne filtry powietrza pomagające radzić sobie ze szkodliwymi substancjami. Do takich filtrujących roślin zaliczamy np. bardzo popularny bluszcz czy dracenę.

– Codziennie sprawdzaj doniesienia smogowe. Możesz w tym celu pobrać na telefon aplikację (pamiętaj, żeby zrobić to ze sprawdzonego źródła!) i codziennie sprawdzać stężenie pyłu. Jeśli jest wysokie, a Ty nie musisz wychodzić, zostań w domu.

– Lubimy wietrzyć pokój przed snem, ale kiedy w powietrzu unosi się smog, zdecydowanie zrezygnuj z tej czynności. Gwarantujemy, że w czasie występowania smogu do Twojego domu nie dostanie się świeże powietrze.

– Maseczki smogowe są coraz bardziej popularne! Występują w różnych wzorach i kolorach. Nie wstydź się ich nosić, ale przed zakupem sprawdź, czy maseczka rzeczywiście ma potrzebne filtry. Powinna też dobrze przylegać do twarzy.

– Pamiętaj, by nawilżać śluzówkę nosa i kup dobre, nawilżające krople do oczu. Nawet kilkanaście minut spędzonych na zewnątrz, gdy jest duży smog, może doprowadzić do szczypania, swędzenia i podrażnień.

Jesień i zima to nie jest łatwy czas dla naszego zdrowia. Dbaj o siebie szczególnie w tym okresie i nie bagatelizuj smogu. To niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do wielu zdrowotnych komplikacji.