Testy ciążowe — rodzaje i działanie

 

Test ciążowy to najlepszy dostępny od ręki sposób, aby potwierdzić bądź wykluczyć swoje podejrzenia o ciąży. Oczywiście takie domowe badanie nie daje pewności w 100%, jednak rzadko bywa nietrafne. Dodatkowo, koszt jednego testu nie jest wygórowany, więc można go powtórzyć w odstępie kilku dni. Pamiętaj, że zrobienie testu nie zwalnia z umówienia się na wizytę lekarską, zwłaszcza gdy wyniki jest pozytywny.Jakie są rodzaj testów?Niegdyś nie było dużego wyboru testów, obecnie wiele film ma w swojej ofercie takie produkty, dlatego na rynku możesz znaleźć wiele ich rodzajów.1. Test płytkowy. To najpopularniejszy typ domowego testu ciążowego. Wystarczy za pomocą dołączonej do opakowania pipety zebrać mocz (uprzednio oddać go do czystego pojemnika), wylać na wskazane pole i odczekać kilka chwil. Jeśli na kratce testu pojawią się dwie kreski, oznacza to wynik pozytywny i duże prawdopodobieństwo ciąży. Test płytkowy kosztuje od około 8 do 15 złotych.2. Test paskowy. Pamiętasz, jak podczas lekcji chemii w ramach eksperymentu zanurzano pasek w roztworze i na podstawie zabarwienia paska ustalano rodzaj cieczy? Na tym samym polega działanie testu paskowego, który zanurza się w moczu oddanym do czystego pojemnika.3. Test strumieniowy. Te testy nazywane są również flamastrami, ponieważ trzeba ściągnąć z nich nasadkę, aby odsłonić pole, na które należy oddać mocz.4. Test cyfrowy. Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane testy, które mają cyfrowe wyświetlacze. Są one jednak sporo droższe od tych tradycyjnych, np. płytkowych.

Jak działa test ciążowy?

Działanie testów ciążowych jest bardzo proste. Wykrywają one beta hCG (gonadotropina kosmówkowa), czyli hormon produkowany w trakcie ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko. Jeśli wynik testu jest pozytywny, oznacza to, że beta hCG został wykryty w moczu kobiety.Hormon ten jest obecny w moczu dopiero po upływie około 7-10 dni od zapłodnienia, dlatego nie ma sensu wykonywać testu dzień po stosunku, ponieważ nie da rzetelnego wyniku. Przed wykonaniem domowego badania, należy dokładnie przeczytać ulotkę i zalecenia producenta.Jeśli wynik wyjdzie niepewny, np. kreska będzie blada, najlepiej powtórzyć badanie.

Czy test ciążowy może dać fałszywy wynik?

Szacuje się, że domowe testy ciążowe dają około 95-99% pewności, w zależności od tego, jak bardzo są czułe. Istnieje więc nikła możliwość, że wynik takiego badania będzie fałszywy, jednak w niektórych sytuacjach może się tak zdarzyć. Wynik pozytywny w zdecydowanej większości przypadków oznacza ciążę, ale może również być spowodowany przyjmowaniem leków z zawartością hCG.Z kolei jeśli wynik jest fałszywy, ale nadal podejrzewamy możliwość ciąży, warto powtórzyć badanie, wykonując dokładnie wszystkie instrukcje.Nie zapominaj, że test ciążowy jest szybkim i łatwo dostępnym sposobem na potwierdzenie ciąży, jednak nie zastąpi konsultacji lekarskiej. Zawsze najlepiej skonsultować się z ginekologiem, zwłaszcza jeśli wynik był ujemny, a nie pojawiła się miesiączka albo odczuwasz jakieś dolegliwości.