W czasie pandemii narastają lęk i depresja

Specjaliści z ONZ wyjaśniają, że w czasie pandemii COVID-19 wielu ludzi doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą bliskiej osoby. Jednocześnie dużo osób straciło lub jest zagrożonych utratą pracy, a co za tym idzie – źródeł utrzymania. Jeżeli odczuwasz niepokój – zrób coś z tym! Sięgnij po wyciszające preparaty, staraj się ćwiczyć oddech, spaceruj na świeżym powietrzu, wykonuj ćwiczenia fizyczne. Jeśli widzisz, że Twój zły stan psychiczny się pogłębia skonsultuj się z psychiatrą, który oceni czy chorujesz na depresję.

Depresja jest poważną chorobą, której nie należy lekceważyć. Jest jedną z najczęściej występujących zaburzeń́ psychicznych. Szacuje się, że obecnie na świecie choruje na nią̨ 350 mln ludzi, w tym 1,5 mln Polaków. Według prognoz WHO do 2030 r. depresja będzie pierwszą najczęściej występującą chorobą.

Ludzie z depresją – kim są?
Choroba dotyczy zarówno starszych, jak i młodszych. Jednak z depresją o wiele częściej zmagają się kobiety, w tym także młode matki, których depresja dosięga tuż po porodzie.

Co sprzyja powstawaniu depresji?
Uwarunkowania biologiczne bądź psychologiczne. Do tych pierwszych z całą pewnością zaliczymy czynniki genetyczne oraz zaburzenia w produkcji na przykład serotoniny – czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za regulację snu oraz apetytu. Bardzo często do choroby przyczyniają się sytuacje stresowe.

Jak się objawia depresja?
Należy pamiętać, że pogorszenie samopoczucie raz na jakiś czas nie ma nic wspólnego z chorobą, która obecnie nazywana jest już cywilizacyjną. Depresja bowiem to nie smutek z błahego powodu, jak sądzi wielu, a złożone schorzenie. Objawia się np.: brakiem energii, brakiem odczuwania radości, zaburzeniami snu, zaburzeniami apetytu, poczuciem winy, myślami samobójczymi, brakiem aktywności fizycznej, niską samooceną.

Nie lekceważ – dbaj o siebie i najbliższych!

Jeśli u siebie bądź u kogoś znajomego zauważyłaś/eś podobne objawy, nie lekceważ tego! Im szybciej zainterweniuje lekarz, tym mniej destrukcyjny wpływ depresja będzie miała na życie Twoje lub Twojego bliskiego. Ważne, żeby chory wiedział, czym objawia się depresja i że należy ją leczyć. Nie jest to bowiem schorzenie choroba, z której można wyjść można wyleczyć za pomocą poradników motywacyjnych albo rozmowy z przyjaciółką. Depresja wymaga kompleksowego podejścia, doświadczenia lekarza, długiej terapii, a często także lekarstw. Można ją jednak pokonać.

Trzymamy kciuki za zdrowie Twoje i najbliższych!