W trosce o przyszłe i obecne mamy

Bez względu na to czy jesteś na początku ciąży, blisko rozwiązania czy już po, możesz odczuwać obawy o zdrowie swoje i dziecka. Napięcie wzmagają dodatkowo hormony. W takiej sytuacji nietrudno o spadek formy psychicznej, a nawet stany depresyjne. Dlatego trzeba szybko reagować i starać się zminimalizować stres. Jest przecież tyle sposobów na zapewnienie równowagi psychicznej, jak czytanie książek, koncerty online czy wideorozmowy.

Pamiętaj również o właściwej diecie i suplementacji, które zwiększają szanse na prawidłowy przebieg ciąży, rozwój płodu i niemowlęcia, a także zdrowie kobiety. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w okresie ciąży i karmienia znacznie wzrasta. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) uznaje za zasadne stosowanie w II i III trymestrze ciąży preparatów zawierających między innymi: żelazo i jod, kwas foliowy, witaminę D, A i E, magnez, wapń.

Liczne badania naukowe wykazały, że suplementacja witamin w całym okresie prenatalnym może zmniejszać ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka o mniejszej masie urodzeniowej oraz wad wrodzonych.