Węgiel aktywny na problemy trawienne

Problemy trawienne często uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie — życie zawodowe i rodzinne. Nic więc dziwnego, że osoby, które się z nimi borykają, szukają sprawdzonych i bezpiecznych metod leczenia. Jednym z popularnych preparatów o dużej skuteczności jest węgiel aktywny, nazywany również leczniczym bądź aktywowanym.

Węgiel aktywny ma pochodzenie organiczne. Otrzymuje się go najczęściej z węgla drzewnego albo torfu, a wytwarza w dwóch etapach: najpierw następuje etap obróbki termicznej (temperatura wynosi 900 stopni Celsjusza), a kolejno etap aktywacji pod wpływem kwasów bądź pary wodnej. Tak uzyskany, sproszkowany węgiel spożywa się pod postacią charakterystycznych, czarnych tabletek lub kapsułek. Oczyszczające i wybielające właściwości węgla aktywowanego sprawiły, że stał się on kosmetycznym hitem ostatnich lat, jednak jego najbardziej znaną i najważniejszą leczniczą funkcją jest wspieranie układu pokarmowego oraz metabolizmu lipidów. Węgiel aktywny ma silne działanie absorpcyjne oraz dużą powierzchnię wchłaniania. Co to oznacza? Potrafi wiązać toksyny, bakterie, gazy jelitowe czy też niektóre leki, dzięki czemu może być stosowany zarówno jako środek na biegunkę, jak i w przypadku niektórych zatruć po przedawkowaniu. Dzięki wchłanianiu gazów polecany jest także jako doraźny środek pomocniczy na wzdęcia.

Co ważne, węgiel aktywny nie powinien być przyjmowany z jedzeniem bądź lekami. Pokarm osłabia jego działanie, z kolei węgiel ze względu na właściwości absorpcyjne może zaburzyć wchłanianie leków. Sam węgiel po spożyciu nie wchłania się do organizmu z przewodu pokarmowego i zostaje wydalony, barwiąc kał na czarno.

 

Suplement diety wspierający układ trawienny medi pharm węgiel aktywny występuje w postaci łatwych do przyjmowania kapsułek, dzięki którym nie trzeba się martwić o trudności z przełykaniem dużej tabletki. Suplement został wyprodukowany w zakładach, które stosują Dobrą Praktykę Produkcyjną (GMP), czyli dbają o wysoką jakość na każdym etapie produkcji. Pamiętaj, aby w każdym niepokojącym Cię przypadku skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Węgiel aktywny to sprawdzony środek na biegunkę, który warto mieć nie tylko w domowej, ale również podróżnej apteczce, jednak nie absorbuje wszystkich substancji, które mogą prowadzić do zatrucia (np. alkoholu).