Zatrucie pokarmowe — częsty problem podczas urlopu

Podczas wyjazdów wakacyjnych czy weekendowych często zatrzymujemy się w przydrożnych restauracjach, jemy w bistrach przy plaży, chodzimy na gofry i lody. Korzystamy z letniego, słonecznego czasu w pełni, często nie uświadamiając sobie, ile zdrowotnych zagrożeń czeka na nas podczas urlopu. Jednym z nich jest zatrucie pokarmowe.

Przyczyny i symptomy zatrucia pokarmowego

Biegunka, mdłości, wymioty, gorączka czy skurcze żołądka, które pojawiają się podczas wyjazdu, to najczęstsze symptomy zatrucia pokarmowego. Niestety, w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć leczenie i pozostać w hotelowym pokoju do czasu ustąpienia objawów.

Latem nietrudno o zatrucie pokarmowe z kilku powodów. Czasami wystarczy sam wyjazd i długa podróż, by układ pokarmowy miał trudności z przystosowaniem się do nowych warunków. Często sięgamy po gotowe jedzenie  czy to w restauracjach, czy też w sklepach, które może nie być do końca świeże. W wysokich temperaturach szybciej namnażają się bakterie E. coli, łatwo o zakażenia salmonellą i gronkowcem.

 

Jak leczyć zatrucie pokarmowe na wakacjach?

Zawsze w przypadku zatrucia pokarmowego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów. Warto w podróżnej apteczce mieć doustne płyny z elektrolitami (w formie szaszetek), zarówno w wersji dla dziecijak i dla dorosłych. Nie zaszkodzą również leki na biegunkę oraz krople żołądkowe i leki rozkurczowe. Pomogą przetrwać dyskomfort związany ze skurczami i bólami żołądka.

Jeśli zatrucie będzie utrzymywać się dłużej niż 1-2 dni albo jego objawy będą bardzo intensywne, wtedy należy udać się do lekarza (do swojej przychodni rodzinnej bądź najbliższego szpitala). Osłabienie i utrata płynów to poważne obciążenie organizmu, którego nie można bagatelizować, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego na wakacjach?

Zanim pójdziesz do restauracji, sprawdź, jakie opinie ma w Internecie, wybieraj te najbardziej sprawdzone, chętnie wybierane przez turystów, które są polecane i bezpieczne.

Jeśli wybierasz się na piknik lub długą, pieszą wycieczkę i zabierasz ze sobą jedzenie, pamiętaj, by dobrze je przechowywać. Najlepiej wyposażyć się w specjalne torby termiczne albo minilodówkę. Już po kilku godzinach leżenia na słońcu przygotowane ze świeżych składników kanapki mogą Ci zaszkodzić i spowodować dyskomfort pokarmowy bądź zatrucie.

Jeśli na wyjeździe chętnie sięgasz po owoce i warzywa, zawsze je dokładnie myj. Nigdy nie jedz ich zaraz po zakupie na targu albo w sklepie. Mogą być źródłem problemów i zepsutego urlopu. Mycie owoców i warzyw powinno wejść Ci w krew, bez względu na to, czy kupujesz je latem na wakacjach, czy też do zjedzenia w domu.

Nie bagatelizuj zatrucia pokarmowego, może skrócić Twój urlop, być powodem złego samopoczucia i wywołać duży dyskomfort. Nawet podczas wakacyjnego wyjazdu uważaj na to, co jesz i pijesz, i nigdy nie spożywaj pokarmów, które wydają się nieświeże.